Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie   |   Jak dojechać |  

Wizyta studyjna w Czechach

W dniach 14.02.2019 r. – 15.02.2019 r. przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie uczestniczyli w wizycie studyjnej w miejscowościach Sumperk i Ostrawa w Republice Czeskiej. Wizyta odbyła się w ramach projektu „SENTINEL Rozwój i wzmacnianie pozycji przedsiębiorstw społecznych w celu maksymalnego zwiększenia ich wpływu na sektor ekonomiczny i społeczny w państwach Europy Środkowej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie jako partner projektu reprezentowany był przez trzyosobowy zespół projektowy. W wizycie uczestniczyli także partnerzy z Czech i Niemiec.

Pierwszego dnia w siedzibie spółdzielni BEC Coop w miejscowości Sumperk uczestnicy wizyty studyjnej wzięli udział w oficjalnym spotkaniu grupy konsultacyjnej w ramach projektu BEC3. Celem spotkania było praktyczne poznanie zasad i uczestników akcji pilotażowej realizowanej przez partnera z Czech.

Drugiego dnia w miejscowości Ostrawa uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem dwóch przedsiębiorstw społecznych. Pierwsze z nich – Atelier Hamaka - zostało założone przez Panią Michaelę Francową. Przedsiębiorstwo zajmuje się kursami rysunku, malarstwa i kaligrafii dla dorosłych. W ramach 36 lekcji kursanci zapoznają się z teorią oraz odbywają zajęcia praktyczne. Pani Michaela organizuje wystawy prac swoich kursantów oraz sama zajmuje się malarstwem.

Drugie przedsiębiorstwo społeczne z którym zapoznali się uczestnicy wizyty zostało założone przez Panią Petrę Nedbelkovą. Firma Recyklator zajmuje się recyklizacją, ponownym wykorzystaniem materiałów i niemodnych ubrań z  uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie nadając ubraniom nowe życie w stylu retro, które są świadomą imitacją trendów w modzie. Pani Petra tworzy niepowtarzalne i oryginalne torebki, plecaki, poszewki, biżuterię oraz i inne użyteczne produkty, które znacznie odróżniają się od  produktów z typowych „sieciówek”. Uczestnicy mieli także możliwość zobaczyć galerię sztuki CVRK, gdzie ponad 150 niezależnych twórców z regionu takich jak Pani Petra wystawia swoje prace na sprzedaż.

wstecz