Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie   |   Jak dojechać |  Jesteśmy na FB |

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Data dodania: 2024-04-02 11:04

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 Od 2008 r. corocznie 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Pamiętajmy, że osoby neuroatypowe, do których zaliczają się osoby z autyzmem to 20-30% populacji. Jak podaje dr nauk społecznych Joanna Ławicka (jedna z założycielek Fundacji Prodeste https://prodeste.pl/, której misją jest pomoc osobom neuroatypowym):

Rozwój osób z autyzmem nie przebiega tak jak u osób typowych - jest to indywidualna ścieżka rozwoju, która ma swoje specyficzne cechy. Nie jest możliwe zmienienie osoby autystycznej na osobę nieautystyczną - ważne jest zaakceptowanie i zrozumienie jej specyficznych potrzeb oraz wsparcie w dostosowaniu się do nich. Istnieją ogólne prawa rozwojowe obowiązujące wszystkich, ale każda ścieżka rozwoju jest unikalna i nie jest lepsza ani gorsza od innych.

Oczy osoby z autyzmem patrzą na świat inaczej niż oczy większości osób. Zmagają się one z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów społecznych i rozumieniu zasad komunikacji. Ich specyficzne potrzeby sensoryczne i emocjonalne często pozostają niezauważone, co prowadzi do izolacji społecznej i problemów emocjonalnych. Ważne jest otwarte serce i zrozumienie, aby zobaczyć świat oczami osoby z autyzmem. Dlatego istotne jest promowanie zrozumienia, akceptacji oraz dostosowanie się do ich specyficznych doświadczeń, aby stworzyć dla nich bardziej przyjazne środowisko. Spróbujmy zrozumieć perspektywę osób autystycznych, promujemy empatię i inkluzję.

 

Z okazji tego Dnia Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie zachęca do obejrzenia pozycji filmowych, które pokazują perspektywę osób autystycznych:

 

wstecz