Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie   |   Jak dojechać |  Jesteśmy na FB |

Nie zwalniamy tempa

Data dodania: 2024-08-08 11:40

Przypominamy o realizowanym projekcie pn. „Zwiększenie dostępu do usług wspierających funkcjonowanie dzieci, młodzieży, rodzin biologicznych i pieczy zastępczej” w ramach którego do tej pory zrealizowanych zostało sporo działań.

W lipcu Nasz partner projektu Stowarzyszenie „CRAS” – Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej z siedzibą w Rzeszowie zorganizował wyjazdy terapeutyczno-wytchnieniowe dla rodzin zastępczych w formie turnusów, w ramach których rodziny mogły skorzystać z atrakcji ośrodka oraz oferowanego wsparcia. Aby urozmaicić czas i wykorzystać go jak najlepiej zapewnione zostały zajęcia integracyjne (m.in. gry i zabawy rodzinne, kino familijne) oraz różne formy spędzenia czasu wolnego (m.in. możliwość korzystania z atrakcji ośrodka takich jak siłownia, basen, sauna, jacuzzi). Wyjazdy takie przyczyniły się nie tylko do zacieśnienia więzi z dziećmi ale również pozwoliły rodzicom poszerzyć wiedzę w zakresie budowania więzi poprzez udział w warsztatach. Poza turnusami Stowarzyszenie realizowało dla rodzin, dzieci, rodziców i opiekunów prawnych wsparcie takie jak: specjalistyczne poradnictwo rodzinno-pedagogiczne, superwizje dla rodzin zastępczych, wsparcie psychologiczne dla dzieci/rodziców/opiekunów prawnych, konsultacje dietetyczne dla dzieci/rodziców/opiekunów prawnych, indywidualne doradztwo zawodowe oraz coaching dla rodzin. 

Kolejnym ważnym wydarzeniem było rozpoczęcie w Górnie prac remontowo-budowlanych przez partnera projektu Powiat Rzeszowski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie. Powstające tam mieszkania treningowe będą przeznaczone dla 7 osób będących w procesie usamodzielniania.

Natomiast partner projektu Gmina miasto Krosno/Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie zakończył prace wykończeniowe mieszkania treningowego i planowane jest jego zasiedlenie. Obecnie ze względu na okres wakacyjny świadczone jest wsparcie dla dzieci w postaci zapewnienia pracy podwórkowej w ramach prowadzonej placówki wsparcia dziennego.

Z kolei partnerzy projektu Powiat Jasielski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle oraz Powiat Strzyżowski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzyżowie zakończyli realizację swoich zadań tj. przeprowadzenie konsultacji dietetycznych skierowanych dla rodzin oraz dzieci i młodzieży.

Lipiec był kolejnym miesiącem funkcjonowania Placówki Wsparcia Dziennego w Ropczycach prowadzonej przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach. W placówce realizowane były między innymi zajęcia edukacyjno-kompensacyjne z języka angielskiego, warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień, zajęcia socjoterapeutyczne, trening skutecznego uczenia się.

W ramach projektu przewidziane jest nie tylko zapewnienie dalszego funkcjonowania czy też ewentualne doposażenie już funkcjonujących placówek wsparcia dziennego ale również powstanie nowych. Jeden z partnerów projektu Gmina Nowy Żmigród/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Żmigrodzie rozpoczął prace mające na celu przystosowanie lokalu, w którym zlokalizowana zostanie właśnie taka placówka.

Ponadto w lipcu realizowane było wsparcie w postaci treningu Biofeedback prowadzonego przez Gminę Pruchnik/Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruchniku oraz grupy wsparcia dla rodzin zastępczych prowadzone przez Powiat Jarosławski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu oraz Powiat Niżański/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

wstecz