Czy wiesz, że istnieje kilka form rodzinnej pieczy zastępczej? Oto krótki przewodnik:
Czy wiesz, że istnieje kilka form rodzinnej pieczy zastępczej? Oto krótki przewodnik:
Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej.
- Rodzina zastępcza:
- Spokrewniona - funkcje tą mogą pełnić małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, będący najbliższą rodziną dziecka. Najczęściej są to dziadkowie, pełnoletnie rodzeństwo, czyli wstępni członkowie rodziny, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny zgodnie z Kodeksem rodzinnym
i opiekuńczym. - Niezawodowa- funkcje tą mogą pełnić małżeństwa lub osoby niepozostające
w związku małżeńskim niebędący członkami rodziny wstępnymi lub rodzeństwem dziecka, w tym też osoby z dalszej rodziny lub osoby zupełnie niespokrewnione z dzieckiem. - Zawodowa:
- w tym pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego- przebywają w niej dzieci okresowo, do czasu unormowania sytuacji dziecka, nie dłużej niż na okres 4 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony do 8 miesięcy lub do zakończenia postępowania sądowego o powrót dziecka do rodziny, przysposobienie, umieszczenie w rodzinnej pieczy zastępczej.
- zawodowa specjalistyczna- w rodzinie tej umieszcza się
w szczególności dzieci legitymujące się orzeczeniem
o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dzieci zagrożone niedostosowaniem społecznym lub niedostosowane społecznie na podstawie ustawy
o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz małoletnie matki z dziećmi.
W rodzinie zastępczej zawodowej lub rodzinie zastępczej niezawodowej w tym samym czasie może przebywać łącznie nie więcej niż 3 dzieci, osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej oraz osób opuszczających rodzinną pieczą zastępczą jako niepełnoletnie.
- Rodzinny Dom Dziecka- zostaje powołany przez władze lokalne w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie. Łączy elementy opieki zastępczej i instytucjonalnej,
a wykonywana w niej praca ma opierać się na zasadach wychowania rodzinnego.
W rodzinnym domu dziecka, w tym samym czasie, może przebywać łącznie nie więcej niż
8 dzieci, osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej oraz osób opuszczających rodzinną pieczę zastępczą jako nieletni.
Każda z tych form, zapewnia dzieciom bezpieczny dom i daje szansę na lepszą przyszłość.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub rozważasz taką formę pomocy, skontaktuj się
z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Twoim miejscu zamieszkania.
Zachęcamy do lektury kolejnych naszych postów, korzystania z zawartych w nich informacji oraz dołączenia do naszej społeczności wspierającej rodzinną pieczę zastępczą. Wspólnie możemy zdziałać wiele dobrego i zmieniać życie dzieci na lepsze. Ty również możesz być tą osobą, która zapewni dziecku miłość i opiekę.
Kampania Społeczna na Rzecz Rodzinnej Pieczy Zastępczej, realizowana w ramach projektu „Zwiększenie dostępu do usług wspierających funkcjonowanie dzieci, młodzieży, rodzin biologicznych i pieczy zastępczej”.