Spotkanie partnerów i wizyta studyjna w Rumunii w ramach projektu SIRM
W dniach 24-25 września 2024 r., przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie wspólnie z liderem projektu - Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. oraz interesariuszami z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz fundacji PRO-FIL uczestniczyli w spotkaniu partnerów i wizycie studyjnej w ramach międzynarodowego projektu „SIRM – Społeczno-ekonomiczna integracja uchodźców i migrantów”. Spotkanie odbyło się w Baia Mare w Rumunii.
Tematyka spotkania dotyczyła współpracy międzyinstytucjonalnej – roli instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w zakresie integracji uchodźców i migrantów. Wszyscy partnerzy projektu zaprezentowali dobre praktyki dotyczące wskazanego tematu. Podczas spotkania odbyły się także warsztaty tematyczne poprowadzone przez przedstawiciela partnera doradczego – Uniwersytet Groningen w Holandii. Celem warsztatów była wymiana wiedzy pomiędzy partnerami i wypracowanie możliwych metod wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych z instytucjami publicznymi. Podkreślono rolę organizacji pozarządowych w działaniach integracyjnych prowadzonych na rzecz uchodźców i migrantów.
W dalszej części spotkania odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego, podczas którego Lider projektu przedstawił informacje dot. raportowania wydatków, a także ustalono dalsze działania projektowe.
Drugiego dnia odbyła się wizyta studyjna w Centrum koordynacji i zarządzania kryzysowego w Baia Mare, którego rolą jest kompleksowe i szybkie reagowanie, a także zapobieganie występowaniu sytuacji nadzwyczajnych wymagających uruchomienia różnych rodzajów pomocy. Centrum brało czynny udział w organizowaniu pomocy podczas napływu uchodźców z Ukrainy po wybuchu wojny.
Następna wizyta studyjna odbyła się w mieście Somcuta Mare w Centrum dla osób ubiegających się o azyl. Jest to placówka zapewniająca kompleksowe wsparcie w formie zakwaterowania, pomocy psychologicznej, materialnej oraz pomocy w dopełnianiu formalności związanych z wydaniem decyzji o azyl. Centrum ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi w celu zapewnienia osobom ubiegającym się o azyl kompleksowego wsparcia.
Spotkanie i wizyty studyjne stanowiły przestrzeń do wymiany wiedzy i dobrych praktyk w zakresie roli i współpracy organizacji pozarządowych z instytucjami publicznymi, a także przyczyniły się do nawiązania ściślejszej współpracy między partnerami projektu.