„Mrokiem mroku nie rozproszysz to jest zadanie światła” (M.L.King)
W dniach 29 i 30 października 2024 r. pracownicy Ośrodka Adopcyjnego uczestniczyli w szkoleniu „Trauma wczesnodziecięca i jej wpływ na późniejsze funkcjonowanie. Wsparcie dziecka po traumie” prowadzonym przez Panią Marię Dekert.
Pani Maria Dekert jest psychoterapeutą, interwentem kryzysowym, terapeutą traumy oraz Certyfikowanym TRE® Provider. Od wielu lat edukuje kadry pomocy społecznej, policji, edukacji i ochrony zdrowia wykorzystując uprawnienia do treningu i warsztatu psychologicznego oraz posiadane uprawnienia w zakresie interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Superwizuje także kadry pomocy społecznej: ośrodki interwencji kryzysowej, działy pieczy zastępczej oraz ośrodki pomocy społecznej w kilku województwach.
Podczas szkolenia omówione zostały takie tematy jak:
- Motywacja rodziny adopcyjnej do realizacji swoich zadań,
- Trauma wczesnodziecięca i zaburzenia przywiązania na różnych etapach życia dzieci,
- Neurobiologia traumy,
- Długofalowe konsekwencje traumy rozwojowej,
- Rozpoznawanie potrzeb dzieci i ich opiekunów adopcyjnych, ograniczenia po stronie dziecka,
- Wsparcie dzieci i ich opiekunów w wychodzeniu z traumy,
- Rodzaje pomocy psychologicznej w konkretnych potrzebach dziecka i rodziny adopcyjnej, ograniczenia po stronie opiekunów,
- Jak przeciwdziałać swojemu wypaleniu zawodowemu oraz podopiecznych rodziców adopcyjnych.
Podczas szkolenia miałyśmy możliwość poznania m.in. Zintegrowanego Modelu Radzenia Sobie Ze Stresem – BASICPh. Jest to opis sposobów służących skutecznemu radzeniu sobie ze stresem obejmujący obszary: B – (belief) przekonania, A – (affect) uczucia, S – (social) relacje społeczne, I – (imagination) wyobraźnia, C – (cognition) poznawczość, Ph – (physiology) fizjologia. Każdy człowiek dysponuje właściwym mu układem, w którym jedna, dwie z tych dróg wyraźnie dominują. Doświadczenie ćwiczenia pozwoliło spojrzeć nam na własne zasoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Dziękujemy Pani Marii za wspólnie spędzony czas i niezwykle interesujące szkolenie poparte licznymi przykładami oraz ćwiczeniami, które mogłyśmy doświadczyć w pracy grupowej i indywidualnej.