RODZEŃSTWO jedna z najdłużej trwających więzi
Rodzeństwo to jedna z najistotniejszych relacji, jaką człowiek tworzy w swoim życiu i zdarza się, że jedynie ona trwa całe życie. Rodzeństwo uczy dzielenia się, przepraszania, rozwiązywania konfliktów, współpracy, negocjowania czy radzenia sobie z krytyką. Badania nad rodzeństwem pokazują, że relacja ta znacząco wpływa na wzajemny rozwój emocjonalny, społeczny oraz osobowościowy. Daje ona możliwość treningu i sprawdzania się w różnych rolach społecznych. Warto przyjrzeć się, jak rodzeństwo kształtuje nasze zachowania, jakie mechanizmy psychiczne zachodzą w trakcie naszego życia i jakie długofalowe konsekwencje mogą mieć relacje między braćmi i siostrami.
Dlaczego relacje z rodzeństwem nie zawsze są pełne miłości i zrozumienia?
Istnieje wiele czynników w tym postaw rodzicielskich, które wpływają na to, że relacje rodzeństwa nie zawsze są pełne harmonii i serdeczności. Jedne z nich to:
- faworyzowanie jednego z dzieci;
- podsycanie zazdrości w rodzeństwie oraz stosowanie negatywnych porównań;
- przerzucanie trudnych emocji i uprzedzeń na jedno dziecko.
Rodzice i opiekunowie powinni więc być świadomi swoich emocji i w miarę możliwości sami podejmować działania, które będą służyły ich przepracowywaniu w sposób zdrowy. Pozwoli to na tworzenie przez nich wsparcia emocjonalnego, zrozumienia i miłości dla wszystkich dzieci w rodzinie. Może przyczynić się do budowy zdrowszych i bardziej solidnych więzi między nimi, sprzyjając ich długotrwałym relacjom i emocjonalnemu rozwojowi. Wpływ rodzeństwa na siebie nawzajem na różnych etapach życia jest niezwykle złożony. Relacje te mogą przynosić radość, wsparcie emocjonalne i wyjątkowe wspomnienia, ale także skonfrontować z konfliktami, rywalizacją, zazdrością i wyzwaniami. Kluczem do utrzymania zdrowych relacji rodzeństwa jest komunikacja, empatia i gotowość do akceptacji zmian w ich życiu. Pomaganie sobie nawzajem w rozwoju, radzenie sobie z trudnościami oraz celebracja wspólnych osiągnięć może przyczynić się do budowy trwałych i wartościowych więzi między rodzeństwem.
Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie poleca literaturę dotyczącą relacji między rodzeństwem:
- Mazlish, Faber, Rodzeństwo bez rywalizacji;
- Stańczyk M., Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci;
- Stążka – Gawrysiak A, Self – regulation.