Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie 1 marca 2023r. przystąpił do realizacji projektu „Kobiety w nauce, technologii, inżynierii i matematyce w Europie”, (z ang. Women for Science, Technology, Engineering, and Mathematics in Europe) – akronim „WeSTEMEU”. Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowego programu Interreg Europa i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu wynosi 1 649 692,00 EUR.
Tematyka projektu:
Sektor nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) jest bardzo istotny dla rozwoju społecznego i gospodarczego Unii Europejskiej, ale także dla sprostania wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, dostawami energii i cyfryzacją. Jest to jednak jeden z sektorów, w którym liczba kobiet jest nieproporcjonalnie niższa, co ma konsekwencje na wielu poziomach. W ciągu ostatniej dekady odsetek kobiet kończących studia w obszarach STEM w Unii Europejskiej spadł z 23% do 22%. Ten rozkład płci znajduje odzwierciedlenie na rynku pracy, gdzie odsetek kobiet na stanowiskach STEM wynosi tylko 14%.
Równowaga płci ma ogromne znaczenie dla gospodarki UE, jej zasad i wartości, a także jest kwestią sprawiedliwości społecznej dla wszystkich kobiet i dziewcząt wybierających ścieżkę kariery STEM. Ponieważ sektor ten jest wysoce konkurencyjny i dominuje w nim kultura „długich godzin pracy”, konieczne jest budowanie takich rozwiązań, które wprowadzą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i uwzględnią dobrobyt zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Projekt WeSTEMEU zajmuje się kwestią nierówności płci w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce (STEM), tj. niską liczbą kobiet, które kontynuują karierę w tych sektorach. Działania w ramach projektu zakładają pracę na poziomie międzyregionalnym w zakresie rozwoju instrumentów politycznych, które zachęcają i ułatwiają zatrudnienie kobiet w sektorach STEM, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia efektywności i integracji rynku pracy oraz dostępu do wysokiej jakości zatrudnienia. Projekt rozpoczyna się od zidentyfikowania różnic w dostępie do dziedzin z sektora STEM ze względu na płeć.
Cel projektu:
Ogólnym celem projektu WeSTEMEU jest poprawa instrumentów polityki związanych ze zwiększeniem liczby zatrudnionych kobiet w sektorach STEM oraz zwiększeniem różnorodności i dostępności miejsc pracy w regionach Hiszpanii, Litwy, Bukaresztu, zachodniej Grecji, Podkarpacia i Irlandii.
Celem metodologicznym projektu jest wykorzystanie wiedzy technicznej każdej uczestniczącej w projekcie instytucji w celu zastosowania jej na wybranym terytorium.
Cele projektu zostaną osiągnięte poprzez współpracę regionów z sześciu państw Europy, opartą na wymianie doświadczeń oraz na zaangażowaniu w międzyregionalne budowanie potencjału, identyfikowanie i dzielenie się dobrymi praktykami oraz integrowanie ich w celu zwiększenia zaangażowania kobiet w zakresie zatrudnienia w sektorze STEM.
Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak:
- ułatwienie kobietom aktywnego uczestnictwa w sektorze STEM,
- zwiększenie spójności społecznej i gospodarczej w UE oraz zmniejszenie nierównowagi płci,
- spełnienie wymagań dotyczących wzrostu zatrudnienia i innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju w obecnej gospodarce opartej na wiedzy,
- poprawa wskaźników zatrudnienia i zmniejszenia wykluczenia społecznego,
- promowanie międzyregionalnej wymiany doświadczeń,
- łączenie wiedzy uzyskanej od decydentów politycznych, praktyków, interesariuszy ze sfery publicznej i prywatnej, pracodawców i sektora nauki,
- zapewnienie możliwości wzajemnego uczenia się i wspólnego opracowywania polityk,
- ulepszanie instrumentów polityki odpowiedzialnych za aspekt równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Koordynowany przez Radę Miasta Igualada projekt będzie opierał się na wizytach studyjnych przeprowadzanych u każdego z partnerów. Podczas tych wizyt partnerzy podzielą się zidentyfikowanymi dobrymi praktykami stosowanymi w ich regionie, które następnie zostaną poddane kompleksowej analizie i wspólnym badaniom pod okiem ekspertów. Wyniki tej pracy i zgromadzonej wiedzy zostaną zamieszczone we wspólnej bazie danych dostępnej dla partnerów oraz dla wszystkich organizacji Unii Europejskiej. Ostateczne rezultaty i wnioski z projektu zostaną zaprezentowane w Brukseli w 2027 roku.
Partnerstwo: WeSTEMEU to projekt międzynarodowy, w którym partnerami projektu jest dziewięć organizacji partnerskich z sześciu krajów Europy do których należą:
- Igualada Municipality (Hiszpania) – Lider Projektu
- Public Institution Lithuanian Innovation Centre (Litwa)
- Executive Agency for Higher Education, Research, Development and Innovation Funding (Rumunia)
- Computer Technology Institute and Press Diophantus(Grecja)
- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Rzeszowie (Polska)
- Województwo Podkarpackie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie (Polska)
- Atlantic Technological University (Irlandia)
- Bucharest – Ilfov Regional Development Agency (BI-RDA) – (Rumunia)
- Region of Western Greece (Grecja)
- Regional Council of Berat (Albania)
Okres trwania projektu: 01.03.2023 r. – 31.05.2027 r.
Dane kontaktowe polskiego partnera projektu:
Bartosz Świder – Koordynator projektu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie
ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów
Tel. 17 850 83 21
Urszula Sowa – Specjalista ds. komunikacji
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie
ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów
Tel. 17 850 83 21
Strony internetowe dotyczące Projektu:
www.interregeurope.eu/westemeu