Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie   |   Jak dojechać |  Jesteśmy na FB |

O projekcie

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie 1 marca 2023r. przystąpił do realizacji projektu „Kobiety w nauce, technologii, inżynierii i matematyce w Europie”, (z ang. Women for Science, Technology, Engineering, and Mathematics in Europe) – akronim „WeSTEMEU”. Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowego programu Interreg Europa i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu wynosi 1 649 692,00 EUR.

 Tematyka projektu:

Sektor nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) jest bardzo istotny dla rozwoju społecznego i gospodarczego Unii Europejskiej, ale także dla sprostania wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, dostawami energii i cyfryzacją. Jest to jednak jeden z sektorów, w którym liczba kobiet jest nieproporcjonalnie niższa, co ma konsekwencje na wielu poziomach. W ciągu ostatniej dekady odsetek kobiet kończących studia w obszarach STEM w Unii Europejskiej spadł z 23% do 22%. Ten rozkład płci znajduje odzwierciedlenie na rynku pracy, gdzie odsetek kobiet na stanowiskach STEM wynosi tylko 14%.

Równowaga płci ma ogromne znaczenie dla gospodarki UE, jej zasad i wartości, a także jest kwestią sprawiedliwości społecznej dla wszystkich kobiet i dziewcząt wybierających ścieżkę kariery STEM. Ponieważ sektor ten jest wysoce konkurencyjny i dominuje w nim kultura „długich godzin pracy”, konieczne jest budowanie takich rozwiązań, które wprowadzą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i uwzględnią dobrobyt zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Projekt WeSTEMEU zajmuje się kwestią nierówności płci w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce (STEM), tj. niską liczbą kobiet, które kontynuują karierę w tych sektorach. Działania w ramach projektu zakładają pracę na poziomie międzyregionalnym w zakresie rozwoju instrumentów politycznych, które zachęcają i ułatwiają zatrudnienie kobiet w sektorach STEM, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia efektywności i integracji rynku pracy oraz dostępu do wysokiej jakości zatrudnienia. Projekt rozpoczyna się od zidentyfikowania różnic w dostępie do dziedzin z sektora STEM ze względu na płeć.

Cel projektu:

Ogólnym celem projektu WeSTEMEU jest poprawa instrumentów polityki związanych ze zwiększeniem liczby zatrudnionych kobiet w sektorach STEM oraz zwiększeniem różnorodności i dostępności miejsc pracy w regionach Hiszpanii, Litwy, Bukaresztu, zachodniej Grecji, Podkarpacia i Irlandii.

Celem metodologicznym projektu jest wykorzystanie wiedzy technicznej każdej uczestniczącej w projekcie instytucji w celu zastosowania jej na wybranym terytorium.

Cele projektu zostaną osiągnięte poprzez współpracę regionów z sześciu państw Europy, opartą na wymianie doświadczeń oraz na zaangażowaniu w międzyregionalne budowanie potencjału, identyfikowanie i dzielenie się dobrymi praktykami oraz integrowanie ich w celu zwiększenia zaangażowania kobiet w zakresie zatrudnienia w sektorze STEM.

Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak:

  • ułatwienie kobietom aktywnego uczestnictwa w sektorze STEM,
  • zwiększenie spójności społecznej i gospodarczej w UE oraz zmniejszenie nierównowagi płci,
  • spełnienie wymagań dotyczących wzrostu zatrudnienia i innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju w obecnej gospodarce opartej na wiedzy,
  • poprawa wskaźników zatrudnienia i zmniejszenia wykluczenia społecznego,
  • promowanie międzyregionalnej wymiany doświadczeń,
  • łączenie wiedzy uzyskanej od decydentów politycznych, praktyków, interesariuszy ze sfery publicznej i prywatnej, pracodawców i sektora nauki,
  • zapewnienie możliwości wzajemnego uczenia się i wspólnego opracowywania polityk,
  • ulepszanie instrumentów polityki odpowiedzialnych za aspekt równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Koordynowany przez Radę Miasta Igualada projekt będzie opierał się na wizytach studyjnych przeprowadzanych u każdego z partnerów. Podczas tych wizyt partnerzy podzielą się zidentyfikowanymi dobrymi praktykami stosowanymi w ich regionie, które następnie zostaną poddane kompleksowej analizie i wspólnym badaniom pod okiem ekspertów. Wyniki tej pracy i zgromadzonej wiedzy zostaną zamieszczone we wspólnej bazie danych dostępnej dla partnerów oraz dla wszystkich organizacji Unii Europejskiej. Ostateczne rezultaty i wnioski z projektu zostaną zaprezentowane w Brukseli w 2027 roku.

Partnerstwo: WeSTEMEU to projekt międzynarodowy, w którym partnerami projektu jest dziewięć organizacji partnerskich z sześciu krajów Europy do których należą:

  1. Igualada Municipality (Hiszpania) – Lider Projektu
  2. Public Institution Lithuanian Innovation Centre (Litwa)
  3. Executive Agency for Higher Education, Research, Development and Innovation Funding (Rumunia)
  4. Computer Technology Institute and Press Diophantus(Grecja)
  5. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Rzeszowie (Polska)
  6. Województwo Podkarpackie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie (Polska)
  7. Atlantic Technological University (Irlandia)
  8. Bucharest – Ilfov Regional Development Agency (BI-RDA) – (Rumunia)
  9. Region of Western Greece (Grecja)
  10. Regional Council of Berat (Albania)

 

Okres trwania projektu: 01.03.2023 r. – 31.05.2027 r.

Dane kontaktowe polskiego partnera projektu:

Bartosz Świder – Koordynator projektu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie
ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów
Tel. 17 850 83 21

Urszula Sowa – Specjalista ds. komunikacji
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie
ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów
Tel. 17 850 83 21

Strony internetowe dotyczące Projektu:
www.interregeurope.eu/westemeu