Projekt SIRM „Społeczno-ekonomiczna integracja uchodźców i migrantów”, (z ang. Socio-economic Integration of Refugees and Migrants) – akronim „SIRM” jest realizowany w ramach międzynarodowego programu Interreg Europa i współfinansowany ze środków Europejskiego funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu wynosi 1 785 576, 00 EUR.
Tematyka projektu:
Według szacunków Agencji ONZ ds. Uchodźców, pod koniec 2020 r. 82,4 mln osób na całym świecie zostało przymusowo przesiedlonych w wyniku prześladowań, konfliktów, przemocy, łamania praw człowieka lub wydarzeń poważnie zakłócających porządek publiczny. W 2022 roku w Europie wybuchła wojna, w wyniku której ponad 5 mln Ukraińców opuściło swój dom.
W obecnych realiach kraje Unii Europejskiej stały się głównym celem podróży uchodźców i migrantów ze względu na stabilną sytuację gospodarczą i polityczną, dostęp do bezpiecznego mieszkania, żywności, opieki medycznej, edukacji oraz pracy. Niestety, po dotarciu do nowego kraju nie wszystkim udaje się przystosować i prowadzić normalne życie. Przed migrantami i uchodźcami stoją różne przeszkody, uniemożliwiające przystosowanie się i funkcjonowanie. Do głównych barier należą:
- brak znajomości języka,
- niewystarczające wykształcenie,
- umiejętności zawodowe niedostosowane do lokalnego rynku pracy,
- brak środków na wynajem lub zakup mieszkania.
Cel projektu:
Projekt SIRM dotyczy międzyregionalnej wymiany doświadczeń pomiędzy partnerami w zakresie integracji społeczno-gospodarczej obywateli państw trzecich, w tym uchodźców i migrantów. Celem projektu jest zapewnienie szerokiej wymiany dobrych praktyk i upowszechnianie wiedzy na temat problemów i potrzeb migrantów oraz sposobów rozwiązywania problemu migracji. Dzięki projektowi możliwe będzie zdobycie wiedzy, poznanie rozwiązań funkcjonujących w różnych krajach UE oraz wymiana doświadczeń w zakresie integracji społeczno-ekonomicznej obywateli państw trzecich.
W wyniku współpracy partnerzy z ośmiu krajów UE: Polski, Rumunii, Słowacji, Włoch, Chorwacji, Holandii, Irlandii i Łotwy zacieśnią współpracę oraz udoskonalą polityki regionalne dotyczące migrantów i uchodźców, których celem jest stworzenie takich mechanizmów, które w jak największym stopniu umożliwią adaptację i samodzielne funkcjonowanie nowo przybyłych.
Partnerstwo:
SIRM to projekt międzynarodowy. Partnerzy Projektu to dziewięć organizacji partnerskich z ośmiu krajów Europy.
Partnerami w projekcie są:
- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – Lider Projektu (Polska)
- Województwo Podkarpackie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie (Polska)
- Munster Technological University (Irlandia)
- University of Groningen (Holandia)
- Maramures County Council (Rumunia)
- Prešov Self-Governing Region (Słowacja)
- University of Latvia (Łotwa)
- Municipality of Brindisi (Włochy)
- City of Sibenik (Chorwacja)
Okres trwania projektu: 01.03.2023 r. – 31.05.2027 r.
Strony internetowe dotyczące projektu:
https://www.interregeurope.eu/sirm